Ofsayt nedir, kırmızı kart neden verilir, penaltı nasıl gerçekleşir?

Gerçi futbol tutkunu hemen hemen herkesin bildiği terimler olsa da bunlar şöyle kısaca bir hatırlatma yapmak da fayda var.

Öncelikle günümüz kızlarının bile çok rahatça tarif edebileceği Ofsaydı açıklayalım. “Top bir kale yönünde hareket halindeyken, o kaleye akın yapan takımın oyuncularından birinin, kaleciyle arasında karşı takımdan herhangi bir oyuncu bulunmaması durumuna Ofsayt denir.”

Sonrasında “Eğer bir oyuncu;

– Ciddi faullü oyundan suçlu ise,
– Şiddetli hareketten suçlu ise,
– Rakibe veya bir başkasına tükürürse,
– Topa bilerek elle oynayıp rakip takımın bariz golünü veya gol atma şansını önlerse (kendi ceza alanındaki kaleci hariç),
– Kaleye doğru ilerleyen rakibin bariz gol atma şansını serbest vuruş veya penaltı vuruşu gerektiren bir ihlal ile önlerse,
– Saldırgan, hakaret edici veya küfürlü bir şekilde konuşursa ve/veya baş ve el-kol hareketleri yaparsa,
– Aynı maçta ikinci kez sarı kart görürse.” Kırmızı kart gösterilerek oyundan ihraç edilir.

Mahalle maçlarında bile çocukların “Hoca penaltı hocaaaaaaa” diye bas bas bağırdığı penaltıyı açıklayacak olursak “Top oyunda iken, bir oyuncunun, kendi ceza sahası içinde rakip oyuncuya faul yapması durumunda yapan takımın aleyhine Penaltı verilir.”

Unutmamak gerekir ki insan beyni vücudun çok küçük bir oranını kaplasa da, bütün bedeni yöneten tek organdır. Başarı beyinden gelir. Verdiğimiz kararlar beyinde şekillenir. Karar verme ise, tatmin edici bir çözümle sonuçlanan bir problem çözme işlemi olarak görülebilir. Bu işlem kişisel veya herkesçe bilinen bilgilere dayandığı için sonuç mantıklı veya mantıksız olabilir.

MHK’nın, Spor Toto Süper Lig 16’ncı hafta açılış maçını yöneten Hüseyin Göçek’te, sonrasında oynanan Çaykur Rizespor – Osmanlıspor karşılaşmasının FIFA kokartlı hakemi Cüneyt Çakır’da ve son olarak Kayserispor – Kardemir Karabükspor maçının hakemi Halil Umut Meler’de bu açıklamaları defalarca okumuşlardır. Fakat bunları okumak yetmiyor. İşe yaramaları için uygulamaya da koymak gerekiyor. Bu yüzden her şey beyinde başlıyor. Beynimizi doğru kullanarak, doğru kararları verebilmeyi de öğrenmemiz gerekiyor.