Ketojenik diyetin temeli bilimsel araştırmalara dayanan, kanser ve epilepsi gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde destekleyici nitelik taşıyan bir diyet olduğu iddia ediliyor.

ketojenik-diyet-nedir-7549857

Ketojenik diyetin temelinde ketozis vardır. Ketozis vücudun düşük karbonhidrat tüketimine tepki göstermesi olarak kabul edilir.

Ketojenik diyetin mantığı şöyledir:

Vücut enerji üretmek için glikoz molekülleri kullanır ve beslenme sonucu yükselen insülin hücrelere glikozun girişini kolaylaştırır. İnsülinden etkilenen diğer hormonlar fazla glikoz varsa bunun yağa dönüştürülmesine yardım eder.

Eğer ki karbonhidrat tüketilmezse ketozis olur.

Düşük karbonhidratlı beslenmek sonucu metabolizma yeterli enerjiyi bulamaz ve kanda azalan glikoz seviyesine paralel olarak insülin seviyesi de düşür.

Böylece metabolizma glikoz dışında ikinci bir kaynak arar ve enerji üretmek için kas içindeki proteinler veya yağları yakmaya başlar.

Depolanmış bu cisimlerin yakılması sonucu ortaya keton cisimcikleri çıkar ve metabolizma bu cisimcikleri enerji üretmek amacıyla kullanır. Böyle bir metabolizmanın temelinde yağ yakarak enerji üretmek vardr.

Ketojenik diyet yapmak aç kalmak anlamına gelmez. Aksine besin sisteminin ters çalıştırılması anlamını taşır.

Ketojenik diyetin faydaları

1. Zihinsel gücü arttabilir.

2. Kalp damar sağlığında iyileşme görülebilir.

3. Yağ oranı azalırken kas kütlesi korunabilir.

4. Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilir.

5. Kalp basıncı ve kalp ritmi dengelenebilir.

milliyet.com.tr