YETENEKSİZSİNİZ

Neydi yetenek?

Nasıl bir önem arz ediyordu futbolda?

Yetenekli olan herkes ligde mi oynuyordu ya da ligde oynamanın kriteri neydi?

* * * * * *

Hemen hemen herkes başlığı gördüğünde aklına meslektaşım, üstadım Acun (Ilıcalı) abinin yıllardır televizyonda yaptığı program geldi sanırım. O programında mantığıyla paralel giden bir yazı aslında.

Hazırsanız kemerlerinizi bağlayın, koltuğunuzu dikleştirin, derin bir nefes alın.

Başlıyoruz…

İngilizce anlamı ability olan yetenek, “Herhangi bir şeyi öğrenmek, bir işi yapmak ve tamamlamak ya da bir duruma başarıyla uymak konusunda organizmada bulunan ve doğuştan gelen güç” demektir. Bu anlam karşısında Maradona’dan Pele’ye, Messi’den Ronaldo’ya, Arda Turan’dan Emre Mor’a kadar herkesi sıralayabiliriz. Çünkü Pele içindeki ginga sayesinde, Maradona tangocu ruhuyla keşfedilmiş desekte asılolan gerçek yetenekleriydi. Emre Mor’un 16 yaşında A Milli futbol takımımızda forma giymesinin sebebi de buydu.

Peki….

Abilerimizin, babalarımızın hatta dedelerimizin “Çok yetenekli çocuktu ama bir türlü yıldızı parlayamadı” cümlesi sizin de kulaklarınıza aşikar mı?

Ya da “Bu adam yetenekli değil ama nasıl futbolcu olmuş, nasıl buralarda forma giyiyor” dediğiniz kimseler?

Cevapları duyar gibiyim “EVET”

Doğru…

Saymaya kalksak Spor Toto Süper Lig’den tutun Avrupa’nın ve Dünya’nın önemli kulüplerinde forma giyen birçok futbolcuyu sayabiliriz.

Gerçeği söylemek gerekirse aslında herkes yetenekli..

Şimdi “hadi canım oradan” diyeceksiniz. Ama durun birkaç dakika…

Spor Toto Süper Lig’den tutun, 2.Amatör Lig’de bile yetenekli futbolcular görebilirsiniz. Kimi Sergen Yalçın gibi haylaz, kimi Dirk Kuyt gibi disiplinli. Kiminin yıldızı parlamış, kimi de kendini keşfedemediklerini düşünmüş..

İşte bu nokta da Profesyonellik girmiş işin içine. Yeteneklerinin farkına varıp çok çalışan kazanmış, “nasıl olsa ben yetenekliyim” diyen ise kaybetmiş.

Genç kardeşlerim, eğer ki yetenek benim diyorsanız o zaman geç olmadan bugün başlayın. Yediğiniz yemeklerden, içtiğiniz suya, uyuduğunuz uyku saatinden, internet’te geçirdiğiniz vakte kadar her şeyi bir kağıda dökün. Sonrasında ise olması gerekeni araştırın. Olmak istediğiniz yerlere gelenlerin çalışmalarına bir bakın. Eğer ki profesyonel davranmazsanız istediğiniz kadar yetenekli olun, bir gün sizler de kaybolup gideceksiniz..

Unutmayın; Yetenek Sizsiniz…