FUTBOLDA DARBE…

Peygamberler arasında en çok yaşayanı ve sıkıntı çekeni bildiğiniz üzere Hz. Nuh’tur. Peygamberlerin soyu, Adem’den sonra “baba” olarak oğulları Ham, Sam ve Yafes ile türediğine inanılan. Tufan olduğunda gemisi Cudi dağına inmiş ve sonrasında Cizre’yi kurup yerleşmiş ve son nefesini orada vermiştir. M.Ö 2000 yılından itibaren de Babil, Araplar, Asurlular, Medler, Persler, Emevi ve Abbasilere ev sahipliği yaparak Mezopotamya’nın kalbini oluşturmuştur. Çok savaşlar görmüş, çok acılar çekmiş olsalar da millî mücadele döneminde Fransızlar gelip şehri savaşsız teslim almak istediklerinde halkın direnişi kazanmış ve Fransızlar işgalden vazgeçmişlerdir. Önceleri Mardin iline bağlı olsa da şimdilerde Şırnak iline bağlı bir ilçedir Cizre. Spor Toto 3.Lig’de de mücadele eden bir takımları var “Cizrespor”

Bombaların patladığı, kurşunların susmadığı, kanların kurumadığı şu günlerde; Doğu Karadeniz sıradağlarının hemen güneyindeki Çoruh vadisinde yer alan, Türkmenlerin Anadolu’da ilk yerleştikleri bölge olan Türkiye’nin güzide bir ili Bayburt’a, maçlarını oynamak için gitmişti Cizrespor. Her şeyden habersiz.

Maç öncesinde iki takımın yöneticileri bir araya gelmiş yemek yemişler, birlik beraberlik mesajları vermişlerdi. Tıpkı 15 Temmuz darbeci cuntacıların oyununa gelmeyen güzel ülkemin bir olduğu gibi beraber olduğu gibi. Tıpkı “Devlet millet el ele, hep beraber tribüne” sloganıyla futbol ailesinin sahada dik duruş sergilediği gibi. Saatler 13.00’ü gösterdiğinde maç başlamıştı. Dakikalar 13’ü gösterirken Cizresporlu futbolcu Yusuf Duman’ın attığı golle deplasman takımı, ev sahibi Bayburtspor karşısında 1-0 öne geçti. Hakem Erdem Temel 90 dakikanın sonunda bitiş düdüğünü çaldığında ise maç 2-1 bitti. Onların Hz. Nuh ile başlayan çileleri burada da devam ediyordu.

“Olsun, sağlık olsun. Futbol bu yenmekte var yenilmekte var” derken, Bayburtspor soyunma odasına gittikten sonra polis copunu yeşil sahada kalan Cizrespor’a kaldırdı. Biraz önce futbol oynanan yerde polis; yöneticiye, futbolcuya, malzemeciye, hocaya düşmana vurur gibi vurdu copunu. Tek suçları ise; Türkiye’nin dört bir yanından futbol için koşa koşa gittikleri Cizre’de üzerlerine giydikleri forma.

İşte bugün bir darbe de futbola ve futbolcuya yapıldı.

Ey Halk! Susma, uyuma, sinme! Ve unutma; Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a kadar bu ülke bizim. Bugün Cizrespor’a yapılan yarın Diyarbekirspor’a, Amedspor’a, Dersimspor’a Vanspor’a, Batman Petrol’e ve diğerlerine de yapılabilir. Gelin bu oyunu bozalım! Siyasal olarak yapmak istenileni elde edemeyenlere bu fırsatı vermeyelim! Fenerbahçe’ye konuk olan takımı da çiçeklerle yollayalım, Yomraspor’a gelen takımı da. Nevşehirspor’a gelen takımı da alkışlarla uğurlayalım, Karşıyaka’ya gelen takımı da.

Sahi neydi futbol?

1863 yılında İngiltere’de eğlence ve zevk için; on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında, kendine özgü küresel bir topla oynanan takım sporuydu. Bir diğer ismiyle “Güzel Oyun”.

Ve 21. yy itibariyle dünya üzerindeki her ülkede oynanan ve 250 milyon sporcunun forma giydiği “Güzel Oyun” bugün bir kere daha kirlendi.